Narkomania – po czym rozpoznać chorobę?
Zmienność nastrojów, izolowanie się od dawnych przyjaciół, kłamstwa, ziemista cera, wymioty, przekrwione oczy, wzmożona aktywność - to mogą być objawy wpływu środków psychoaktywnych. Wielu rodziców ma ogromne problemy ze swoimi nastoletnimi dziećmi, które szczególnie są narażone na wpływ handlarzy narkotykami. Niestety, większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie za sobą przyjmowanie narkotyków i w związku z tym, nie mają oni również dostatecznej wiedzy na temat zmian, które zwykle zachodzą w organizmie i zachowaniu uzależnionego.



Podstawowe objawy
U osób uzależnionych od środków psychotropowych można zaobserwować zmiany nie tylko w samym organizmie, ale również w zachowaniu. Stąd tak istotne jest obserwowanie swojego dziecka także na tym polu. Każde nagłe odchylenie od zwykłego planu zajęć, może być sygnałem mówiącym o zagrożeniu.
W tej sytuacji należy zwracać przede wszystkim uwagę na:
- nagłe zmiany nawyków;
- zmienność nastrojów;
- izolowanie się od rodziny i dawnych przyjaciół;
- znikanie z domu bez uprzedniego powiadomienia rodziny;
- tajemnicze rozmowy przez telefon;
- posługiwanie się slangiem;
- naśladowanie członków subkultur;
- agresywne zachowania;
- kłamstwa i oszustwa;
- bełkotliwa mowa.
Większość z tych objawów charakterystyczna jest dla osób młodych lub starszych, które rozpoczynają swoją „przygodę” z narkotykami. Dlatego tak istotne jest, by osoby z otoczenia początkującego narkomana, umiały właściwie rozszyfrować jego „dziwne” zachowanie.
Osoba już uzależniona od narkotyków zwykle cierpi na
- uporczywy suchy kaszel;
- wysięk z nosa;
- wymioty i rozwolnienie bądź zaparcia;
- bóle mięśni czy stawów;
- stany depresyjne.
Zwykle narkomanie można również rozpoznać po wyglądzie zewnętrznym chorego. Charakterystyczne jest to, iż narkoman ma:
- bladą i ziemistą cerę;
- widoczny spadek wagi ciała;
- widoczne ślady po nakłuciach na rękach lub nogach;
- nowy styl ubierania (często charakterystyczny dla subkultur, zwłaszcza w przypadku młodzieży);
- przekrwione oczy i zwężone lub rozszerzone źrenice.
Objawy zażywania marihuany
Marihuana jest modnym narkotykiem pod postacią, tzw. skrętów. Zwykle pali się ją, choć spotyka się również osoby, które piją specjalną herbatkę z tego narkotyku.
Osoby uzależnione od marihuany zwykle mają
- rozszerzone źrenice, słabo reagujące na światło;
- przekrwione spojówki;
- napady śmiechu;
- skłonność do łakomstwa;
- charakterystyczny słodkawy oddech;
- skłonności do beztroski, a przy dłuższym zażywaniu narkotyku, również i do psychozy i depresji.
Objawy zażywania amfetaminy
Amfetamina należy do grupy narkotyków syntetycznych, przyjmuje się ją zwykle w sposób wziewny (poprzez wciąganie białego proszku nosem). Sprzedawana jest pod postacią białego proszku, w małych torebkach. Narkomani, którzy zażywają amfetaminę zwykle charakteryzują się:
- wzmożoną aktywnością;
- rozszerzonymi źrenicami;
- utrata wagi ciała;
- depresją;
- słowotokiem;
- bezsennością.
Zbyt długie przyjmowanie amfetaminy prowadzi zwykle do ostrych krwotoków z nosa oraz do depresji ze skłonnościami samobójczymi.
Kokaina
Ten specyficzny narkotyk uzyskuje się z liści koki, które są bardzo drogie. Mimo tego jednak, kokaina jest coraz bardziej popularna na świecie. Uzależnieni przyjmują ją najczęściej podobnie jak amfetaminę, a więc droga wziewną. Można jednak również podawać ją drogą dożylną lub z pokarmem. Kokaina jest najsilniej działającym narkotykiem, którego przedawkowanie bardzo często prowadzi do śmierci chorego.
Zażywaniu kokainy zwykle towarzyszy:
- gadatliwość;
- wzmożona aktywność;
- bezsenność;
- depresja;
- zwiększony popęd seksualny;
Długie zażywanie tego narkotyku prowadzi często do urojeń i ciężkiej depresji. Kokainę można wykryć w ciągu 48 godzin od momentu jej spożycia. W aptekach można znaleźć specjalne testy na obecność tego narkotyku w moczu.
Profilaktyka
Każdy rodzic powinien szczególnie obserwować własne dziecko, by w razie zareagować w odpowiednim czasie na jego „zabawy” z narkotykami. Niezwykle istotne jest, by opiekunowie mieli pełną świadomość tego, w jaki sposób narkotyki działają na człowieka. Istnieje kilka podstawowych zasad, których stosowanie może okazać się niezwykle pomocne w walce z narkomanią:gdy zaobserwujemy, że dziecko milczy częściej niż zwykle, należy postarać się do niego zbliżyć, by poznać powód takiego zachowania; nie można dopuścić do zwiększania przepaści pomiędzy rodzicem a dzieckiem;
- jeżeli dziecko nagle zaczyna odczuwać niepewność, należy mu wskazać jego dobre strony, by na powrót uwierzyło we własne siły;
- jeżeli dziecko odstawiło na bok dawnych przyjaciół, dobrze byłoby poznać bliżej jego nowych znajomych;
- należy zwracać uwagę na każde nagłe pogorszenie ocen w szkole;
również dbałość o higienę osobistą i wygląd zewnętrzny mogą być objawem spożywania narkotyków;
- jeśli znajdzie się w pokoju dziecka jakieś dziwne przedmioty, jak fifki czy inne fajki, bądź małe, plastikowe torebki, należy bezzwłocznie udać się do psychologa lub pedagoga.



