CANDIS to indywidualny, krótkoterminowy program terapeutyczny dla osób mających problemy z powodu używania marihuany lub haszyszu. W programie mogą uczestniczyć osoby powyżej 18 roku życia, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z używania konopi
.
Program obejmuje z reguły 10 sesji trwających 90 min. każda, które realizowane są w ciągu od 2 do 3 miesięcy i mają charakter indywidualnych rozmów z terapeutą.
Program CANDIS jest wdrażany w Polsce przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii we współpracy z Centralnym Instytutem Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu Heidelberga w Mannheim i Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie.

Skuteczność programu CANDIS została potwierdzona w badaniach ewaluacyjnych prowadzonych przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie.

Zajęcia w ramach terapii prowadzone są przez certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień, którzy odbyli dodatkowo profesjonalne szkolenia uprawniające ich do prowadzenia programu Candis.
Podejście teoretyczne programu wykorzystuje metody o udokumentowanej w badaniach naukowych skuteczności. Są to: dialog motywujący opracowany przez amerykańskich psychologów Rollnick’a i Millera oraz koncepcje behawioralno – poznawcze.
Dialog motywujący to bardziej filozofia pracy z pacjentem niż metoda terapii. W dialogu motywującym pacjent traktowany jest podmiotowo, a rola terapeuty polega na wzmocnieniu w pacjencie gotowości do zmiany oraz rozpoznaniu jego zasobów psychicznych i społecznych
Metody behawioralno - poznawcze odwołują się do założenia, że w uzależnieniu od substancji psychoaktywnych istotną rolę odgrywa proces ,,uczenia się". Dlatego w terapii ważne jest aby osoba rozpoznała te mechanizmy, które w jej przypadku doprowadziły do uzależnienia oraz nabyła umiejętności radzenia sobie z problemami w sposób inny, nie wymagający sięgania po substancje psychoaktywne.
Cele terapii
-
rozpoznanie swoich problemów związanych z używaniem konopi,
-
zaakceptowanie terapii i regularne uczestniczenie w leczeniu,
-
dążenie do abstynencji, lub redukcji używania jako najważniejszego celu leczenia,
-
całkowite zaprzestanie lub ograniczenie używania konopi,
-
pozostawanie w abstynencji przy zastosowaniu działań profilaktycznych zapobiegających nawrotom,
-
nauczenie się adekwatnego i skutecznego rozwiązywania problemów psychologicznych i społecznych.
Akceptowalnym celem jest zatem zarówno abstynencja, jak i ograniczenie używania marihuany czy innych przetworów konopi.
Jako jeden z nielicznych psychoterapeutów w Polsce posiadam Certyfikat programu Candis, który uprawnia mnie do prowadzenia dialogu motywującego w pracy terapeutycznej z pacjentem uzależnionym od marihuany lub haszyszu.
Rzucić czy ograniczyć marihuanę? Candis daje wybór!



„Odbiorcy programu Candis sami mówią, że jest to dla nich nowe i bardzo ciekawe podejście, ponieważ o marihuanie i jej paleniu mogą wreszcie swobodnie porozmawiać. Są zaciekawieni, ponieważ tworzymy atmosferę, w której czują, że zajmują się czymś, o czym naprawdę bardzo dużo wiedzą i sami mogą dochodzić do zrozumienia swoich zachowań, trudności i motywacji.
Bo to oni najlepiej wiedzą, jak palą, a nie terapeuta. Tu nie zadaje się tradycyjnych pytań.
Na bazie dialogu motywującego, czyli bycia przy pacjencie, pozwalamy samodzielnie podjąć decyzję, czy chce się całkowicie odstawić marihuanę, czy jedynie zmienić wzór jej używania. Praca terapeutyczna w ramach Candis polega na tym, aby pacjent sam dostrzegł swój problem
i chciał zmiany."
Ale oprócz wzbudzenia tej chęci musimy przede wszystkim zwiększać wiedzę i świadomość pacjentów oraz ich poczucie, że sami mogą o sobie decydować i nikt nie ma prawa robić tego za nich.